Üsküdar tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Üsküdar ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Üsküdar tanıtım sayfası.

Üsküdar Gezilecek Yerler

İstanbul Boğazı'nın seyri için Üsküdar'ı tercih edebilirsiniz.

Üsküdar, İstanbul'un en merkezi ve gelişmiş ilçelerindendir. Anadolu Yakası'nda sahil şeridi boyunca uzanır. Karşısında Beşiktaş ilçesi bulunur.

Üsküdar' gezmeye sahil şeridinden başlayabilirsiniz. Üsküdar denilince akla gelen ilk yapı kuşkusuz ki Kız Kulesi'dir. Tarih boyunca pek çok şaire, yazara ve ressama ilham kaynağı olmuştur Kız Kulesi. Buraya Üsküdar sahilinden kalkan ring seferler ile ulaşılabilir. Uzaktan görmesi ise ayrı bir keyiftir. Bunun için Üsküdar sahilini veya Harem sahilini tercih edebilirsiniz.

Kuleli Askeri Lisesi, Üsküdar'da sahil şeridinde yer alan ve Beşiktaş'tan bile rahatlıkla görülebilen oldukça heybetli ve tarihi bir yapıdır. Bu yapıyı da mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Kiliseler, Sinagoglar: Üsküdar'da ayrıca Müslüman olmayan halkın tarih boyunca inşa ettiği başka pek çok ünlü ve görkemli ibadet yeri bulunmaktadır. İbadet mekanlarının bir bölümünü ise kiliseler oluşturur. Ayios Panteleimon Kilisesi, Ayios Yeoryios Kilisesi, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, İlya Profiti Rum Ortodoks Kilisesi ve Beth Yaakov Sinagogu bu yapılardan sadece birkaçıdır.

Camiler: Bölgede çok eski dönemlerden bu yana çok fazla Müslümanın yaşaması camilerin sayısının da fazla olmasını sağlamıştır. Farklı dönemlere ait olan tarihi camiler ise şöyle; Üryanizade Camii, Ahmediye Camii, Selami Ali Camii, Şemsi Paşa Külliyesi, Aziz Mahmut Hüdayi Camii, Valide Atik Camii, Altunizade Camii, Beylerbeyi Camii, Ayazma Camii, Mihrimah Sultan Camii. Tarihe meydan okuyan ve küçük restorasyonlarla sağlamlığını koruyan bu tarihi camiler Üsküdar gezinize dahil olabilir.

Müzeler: Üsküdar'ın en çok ziyaret edilen gezi alanlarını müzeler oluşturuyor. Bölgenin en ilgi gören müzeleri arasında Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Sabri Artam Vakıf Otomobil Müzesi, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi ve Florence Nightingale Müzesi bulunuyor. Üsküdar'daki müzelerin ortak özelliği ise tüm yaş grubuna hitap ediyor olması.

Kasırlar, Korular, Köşkler: Sahil kıyısı boyunca uzanan Üsküdar'da birçok köşk, kasır ve koru gezmek de mümkündür. Denize karşı sıralanmış yalılar, yeşillikler arasına gizlenmiş korular mutlaka gezi listenizde yerini almalı. Kıbrıslı Yalısı, Kont Ostrorog Yalısı, Mahmud Nedim Paşa Yalısı, Abud Efendi Yalısı, Edib Efendi Yalısı, Sadullah Paşa Yalısı, Fethi Ahmet Paşa Yalısı, Vaniköy Yalısı, Adile Sultan Kasrı, Fethi Paşa Korusu, Mihrabad Korusu ve Çamlıca Köşkleri de gezmenizi önerdiğimiz diğer mekanlar arasında…

Parklar: Sadece gezmek ve keşfetmek için değil, güzel bir spor ve yürüyüşler için de ideal bir ilçedir Üsküdar. Yemyeşil parklarında oturup dinlenebilme, kitap okuma ve spor yapma lüksüne de sahipsiniz burada. Bir hafta sonunuzu Üsküdar'da yer alan Doğancılar Parkı'nda ve Millet Parkı'nda değerlendirebilirsiniz.

Hamamlar: Türk hamam mimarisinin en güzel örnekleri arasındaki Valide Atik Hamamı ve Beylerbeyi Hamamı da Üsküdar'ın sınırları içerisindedir. Farklı tarihlerin izlerini gözlemeyebileceğiniz bu hamamların da listenizde olmasını öneririz.

Üsküdar'ı kuşbakışı seyredebileceğiniz en keyifli noktası Büyük Çamlıca Tepesi'dir. Buradan İstanbul'un tarihi ve doğal atmosferine karşı huzurlu ve keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Üsküdar için gezilecek yer tavsiyeleri (6)

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Beylerbeyi Hamamı
Beylerbeyi Hamamı

-

Beylerbeyi Hamamı

Beylerbeyi Hamamı hakkında bilgi istiyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Selimiye Kışlası
Selimiye Kışlası

-

Selimiye Kışlası

Geçende bir asker arkadaşımızı ziyarete gittim. Ve her seferinde önünden geçtiğim Selimiye Kışlası'na aslında hiç dikkat etmediğimi fark ettim. Oldukça güzel ve heybetli bir yapısı var. İçeriye doğru pek giremesem de, ziyaret odalarından gördüğüm kadarıyla oldukça geniş ve güzel. :) Orada bulunan asker arkadaşımın dediğine göre, "bu manzarada nöbet tutmak paha biçilemez". Ne büyük şans değil mi? :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Şakirin Camii
Şakirin Camii

-

Şakirin Camii

Çok beğendim teşekkürler. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Beylerbeyi Camii
Beylerbeyi Camii

-

Beylerbeyi Camii

Rüyamda gördüm. Çok merak ediyorum, gidip görmek isterim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kız Kulesi Feneri
Kız Kulesi Feneri

-

Kız Kulesi Feneri

Çok güzel, çok işime yaradı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kız Kulesi
Kız Kulesi

-

Özlem Borhan tarafından...

Çocukluğumdan beri adına yazılan her ayrı efsane beni heyecanlandırır. Her gittiğimde farklı bir duygu hisseder, "İstanbul böyle de güzel olunmaz ki" derim...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)


Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Üsküdar

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Aramanızla ilgili olarak

Toplam 29 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En iyi sonuca göre listele En iyi sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Fethi Paşa Korusu, Anadolu yakasının en sıcak ve en muhteşem manzarasına sahip olan yerlerden biridir.

İçerisinde İBB'ye bağlı olan içkisiz bir restaurant vardır ve fiyatları da oldukça uygundur. Hem yeşillikler arasında hem de deniz manzarasında kendinizi dinlemek istediğinizde Fethi Paşa Korusu size hayal ettiğinizden daha fazlasını verecek. Koşu parkuru, basketbol sahası korunun içerisinde bulunmaktadır.

İstanbul'un başlı başına yaşanması gerekir. Tarihiyle, doğal güzellikleriyle, her şeyiyle… Sultanahmet Camii, Adile Sultan Kasrı, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Kız Kulesi ve diğer yapıtlarıyla… Hepsini görmek, hepsini ayrı ayrı yaşamak farklı duygular hissettirir. Fethi Paşa Korusu'da en görülesi yerlerden sadece biridir. Bir hafta sonu ailenizle birlikte güzel bir kahvaltı yapmak için Fethi Paşa Korusu'nu tercih edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Bizce İstanbul gezisinin olmazsa olmaz noktalarından biridir Selimiye Kışlası.

Şehrin sarayları, köşkleri, müzeleri, camileri ve kiliselerinin yanı sıra en çok gezilesi yerleri arasındadır. İşlevselliği kadar tarihi de dikkatleri üzerine çeker. Kışla Üsküdar ilçesinde bulunduğu için kolay bir ulaşım yoluna sahiptir.

Bu görkemli kışlanın biraz tarihinden biraz da günümüzdeki işlevinden bahsedelim. Selimiye Kışlası ilk olarak III. Selim döneminde Nizam-ı Cedid askerleri için inşa edilmiştir. Fakat o zamanlarda Yeniçeriler'in isyan etmesi sonucu kışla yıkılmıştır. Kışlanın ikinci yapımı ise II. Mahmut döneminde gerçekleşmiştir.

Günümüzde I. Ordu Komutanlığı merkezi olarak kullanılsa da müze bölümleriyle de ziyaretçilerini kabul ediyor.

İstanbul'un gezilecek yerleri arasında mutlaka olmalı diyoruz; çünkü Selimiye Kışlası'nı gezerken hem kışlanın güneydoğusunda kalan Selimiye Askeri Okulu Müzesi'ni hem de Florence Nightingale Müzesi'ni ziyaret etme fırsatı yakalama şansınız var.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul-Üsküdar'da bulunan Florence Nightingale Müzesi'ni ziyaret etmek istiyorsanız, önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Daha önce gitmediyseniz müze hakkında biraz bilgi verelim.

Öncelikle müze ismini, Kırım Savaşı sırasında yaralı askerlerle ilgilenen İngiliz hemşire Florence Nightingale'den almıştır. Tarihi Selimiye Kışlası'nda bulunan müze,1954 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede sergilenen eserler arasında; Florence Nightingale'in eşyaları, lambası, madalyaları ve Sultan Abdülmecid'in hediye ettiği bilezik bulunmaktadır. Bir gününüzü Florence Nightingale Müzesi'ne giderek değerlendirebilirsiniz.

Bol vaktiniz olursa Üsküdar'daki Valide Atik Camii, Şakirin Camii, Adile Sultan Kasrı ve Mihrimah Sultan Camii'ni de ziyaretleriniz arasına dahil edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Hamid-i Evvel Camii olarak da bilinen Beylerbeyi Camii, İstanbul'un gezilecek tarihi yapıtlarından biridir.

Üsküdar'ın Beylerbeyi semtinde bulunmaktadır. 1777 yılında yapımına başlanmıştır ve 1778 yılında tamamlanmış olup ibadete açılmıştır. Beylerbeyi Camii, l. Abdülhamit tarafından annesinin anısına yapılmıştır.

Günümüze gelene kadar birçok yenilenme yaşamıştır Beylerbeyi Camii. ll. Murat tarafından minaresi yıkılmış ve yerine iki minare yapılmış, 1969 yılında detaylı bir restorasyondan geçmiştir. Son olarak ise yanındaki İsmail Paşa Yalısı'nda 1983 yılında yangın çıkmış ve caminin kubbesinin ahşap bölümü zarar görmüştür; ardından hızlı bir şekilde restore edilip hizmete açılmıştır.

İstanbul gezinizde ziyaret edeceğiniz Beylerbeyi Camii, denize karşı konuşlanmış ve adeta yeryüzüyle gökyüzünü birleştirdiği hissi verir görenlere. Camiyi ziyaret edip karşısında doyulmaz bir boğaz manzarası izleyebilirsiniz. Ardından Ayazma Camii'ni, Adile Sultan Kasrı\'nı, Altunizade Camii\'ni, Mihrimah Sultan Camii'ni, Kız Kulesi'ni ve Büyük Çamlıca Tepesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un Üsküdar semtinde bulunan Selami Ali Camii, 1967 yılında halkın yardımlarıyla yapılmış ve aynı yıl ibadete açılmıştır.

Yakın bir tarihte yapılmış olsa da yıllara meydan okuyacağını sağlam mimarisiyle gösteren Selami Ali Camii'nin 750 cemaat kapasitesi vardır. Mimarı Ömer Kirazoğlu'dur. Camiye ulaşım oldukça kolaydır. Selami Ali Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi üzerindedir. Selami Ali Camii, betonarma bir yapı olup; kubbesi kurşun kaplamalıdır.

Eğer dini yapıları gezmekten keyif alıyorsanız Selami Ali Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. Üsküdar'da bulunan Şemsi Paşa Külliyesi, Valide Atik Camii ve Florence Nightingale Müzesi gezi yerleriniz arasında olabilir.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

III. Murad'ın annesi Nurbanu Valide Sultan tarafından yaptırılan Valide Atik Camii Üsküdar'ın en yüksek tepesinde bulunmaktadır.

Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret yerlerinden biri olan cami, Mimar Sinan'ın eserlerinden biridir. Büyük bir külliyenin parçası durumundaki Valide Atik Camii, aynı zamanda Evliya Çelebi, Seyahatname adlı kitabında bu dini yapıdan Orta Valide Camii olarak bahsetmiştir. \"Atpazarı yakınında tarif olunmaz bir hayr-ı azimdir. Sultan III. Murat\'ın validesi bina etmiştir. Bir bayır üzerinde olup güya nurdan bir kubbedir. Üç yanlarında cemaat tabakaları ve kandil tabakaları vardır. Burada da çeşitli billur cam ve pencereler vardır. Caminin yan kubbeleri olup hele büyük kubbesi çok yüksektir. Dış avlusu içinde çınar ve ıhlamur ağaçları vardır. Sağ ve solunda birer şerefeli iki münasip minaresi vardır. Binaları baştanbaşa mavi kurşun ile nurlu olup Mimar Sinan\'ın sağlam olarak yaptığı binalardandır.\"sözleriyle anlatan evliya çelebi yapı hakkında detaylı bilgi vermiştir.

İstanbul'un tarihi eserleri arasında bulunan Valide Atik Camii, mimari yapısıyla ve iç dekorasyonuyla muazzam güzelliğini sizlere göstermeye hazır. Üsküdar'ın diğer tarihi yerleri arasındaki; Şakirin Camii, Ayşe Sultan Çeşmesi, Adile Sultan Kasrı ve Mihrimah Sultan Camii'ni ziyaretlerinize dahil etmeyi unutmayın.

Mimar Sinan'ın diğer eserlerini incelemek için Mimar Sinan Eserleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul-Üsküdar'da bulunan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, 2011 yılında her yaştan misafirini konuk etmeye başlamıştır.

Uncular Caddesi üzerindeki Bakıcılar Sokak'ta bulunan Uçurtma Müzesi'nde dünyanın birçok yerinden getirilmiş uçurtmalar sergileniyor. Aynı zamanda uçurtma yapmak isteyenlere kurs veriliyor. Uçurtma Müzesi her ne kadar çocukların yoğun ilgi görse de, her yaş grubu için eğlenceli bir gezi alanı esasında. Çocuklarınıza güzel bir tatil hediyesi vermek için Uçurtma Müzesi'ne gidecekseniz eğer, emin olun siz de çocukluğunuza dönüp keyifli saatler geçireceksiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un sayısız tarihi yapılarından biridir Şemsi Paşa Külliyesi. Camisiyle, medresesiyle, çeşmesiyle ve türbesiyle şehrin en görülesi gezi alanlar arasındadır.

Muazzam mimarisi gösterir kendini uzaklardan. Her göreni davet eder yanına. İstanbul'daysanız ve karış karış gezmek istiyorsanız bu şehri, kesinlikle ziyaret yerleriniz arasına dahil etmelisiniz. Şemsi Paşa Külliyesi, Üsküdar'dadır. 1580 yılında Şemsi Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Mimar Sinan Eserleri arasında bulunan külliye, kare planlı olarak inşa edilmiştir. Külliyenin camisi tek şerefeli olup, mermer mihrap ve ahşap minber görülmeye değer niteliktedir.

İstanbul'a ister tatil için gelin ister bu tarih dolu şehirde yaşıyor olun. Şemsi Paşa Külliyesi'ni mutlaka ziyaret edin. Üsküdar'da yer alan Şakirin Camii, Florence Nightingale Müzesi, Fethi Paşa Korusu, Büyük Çamlıca Tepesi görmenizi önerdiğimiz diğer mekanlar arasında.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Üsküdar'ın sahil kıyısında bir semt olan Kuzguncuk, muhteşem doğasının yanı sıra, tarihi yapılarıyla da kısa bir yolculuğa çıkarıyor misafirlerini.

Kuzguncuk'ta bulunup, İstanbul Boğazı'nı süsleyen tarihi yapılarından biri olan Üryanizade Camii, muazzam mimarisiyle küçük bir köşkü andırıyor. Cami, II. Abdülhamit döneminde şeyhülislam olan Esat Efendi'nin bu güzel semte bıraktığı bir hatıradır. 1878-1889 yılları arasında inşa edilmiş olup, 40 günde yapıldığına dair bir rivayet vardır. Minaresi de tıpkı cami gibi şirin bir mimariye sahiptir.

Kuzguncuk'ta gezdiğiniz sırada Üryanizade Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. Eğer bolca vaktiniz varsa Kuzguncuk'ta, Fethi Paşa Korusu'nu da gezmeyi sakın unutmayın.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mimar Sinan Eserleri arasındaki Valide Atik Hamamı, II. Selim'in eşi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılmıştır.

1583 yılında inşa edilen hamamın esas girişi Toptaşı Caddesi'ne açılan dar bir alan üzerinde yer alır. Valide Atik Külliyesinin önemli bir yapıtı olan hamamın dört halveti ve üç sofası bulunuyor. Üsküdar'ın tarihi yapıtları arasında önemli bir yere sahiptir ve kolay ulaşılabilecek bir noktada konumlanmıştır. Hamam günümüzde de işlevselliğini koruyor.