Üsküdar Gezilecek Yerler

İstanbul Boğazı’nın seyri için Üsküdar’ı tercih edebilirsiniz.Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Üsküdar

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Üsküdar Gezilecek Yerler

Toplam 30 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Sunay Akın der ki: \"İstanbul\'da İstanbul\'u sevdireceğiniz en çirkin yer Kız Kulesi\'dir; çünkü yalnızca oradan baktığınızda Kız Kulesi\'nin güzelliğini göremezsiniz.\"

Tarih boyunca şairlere, yazarlara ve ressamlara ilham kaynağı olan Kız Kulesi İstanbul Boğazı\'nın incisi olarak adlandırılır.

2500 yıllık tarihi ile İstanbul\'un simgelerinden biridir Kız Kulesi. Antik Çağ ve Bizans efsaneleriyle ünlü kule tarih boyunca boğazın girişindeki konumu itibariyle çok önemli bir yere sahip olmuş, kimi zaman gözetleme kulesi kimi zaman ise deniz feneri olarak kullanılmıştır.

2000 yılında aslına uygun şekilde tamamlanan restorasyonu ile birlikte ziyarete açılan kule bugün bünyesindeki cafe ve restoran ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

İstanbul\'un en romantik ve gizemli yerlerinden biri olan Kız Kulesi\'ne Üsküdar Salacak\'tan kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz.

Ring seferleri: Hafta içi gündüz 12:15-19:00 / Hafta sonu gündüz 09:00-19:00 / Hafta içi ve Hafta sonu akşam 20:15-01:30

 • Tarihi Yerler
Hamid-i Evvel Camii olarak da bilinen Beylerbeyi Camii, İstanbul'un gezilecek tarihi yapıtlarından biridir.

Üsküdar'ın Beylerbeyi semtinde bulunmaktadır. 1777 yılında yapımına başlanmıştır ve 1778 yılında tamamlanmış olup ibadete açılmıştır. Beylerbeyi Camii, l. Abdülhamit tarafından annesinin anısına yapılmıştır.

Günümüze gelene kadar birçok yenilenme yaşamıştır Beylerbeyi Camii. ll. Murat tarafından minaresi yıkılmış ve yerine iki minare yapılmış, 1969 yılında detaylı bir restorasyondan geçmiştir. Son olarak ise yanındaki İsmail Paşa Yalısı'nda 1983 yılında yangın çıkmış ve caminin kubbesinin ahşap bölümü zarar görmüştür; ardından hızlı bir şekilde restore edilip hizmete açılmıştır.

İstanbul gezinizde ziyaret edeceğiniz Beylerbeyi Camii, denize karşı konuşlanmış ve adeta yeryüzüyle gökyüzünü birleştirdiği hissi verir görenlere. Camiyi ziyaret edip karşısında doyulmaz bir boğaz manzarası izleyebilirsiniz. Ardından Ayazma Camii'ni, Adile Sultan Kasrı\'nı, Altunizade Camii\'ni, Mihrimah Sultan Camii'ni, Kız Kulesi'ni ve Büyük Çamlıca Tepesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul tüm güzellikleriyle bütünleşmiş, yerli ve yabancı turistlerin gezi alanı olan ve vazgeçilmez şehirlerden sadece bir tanesidir. Kız Kulesi, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi İstanbul'u simgeleyen yapıtlar arasındadır ve kesinlikle gezilecek yerleri bitmez. Sonsuzdur İstanbul… Tüm ihtişamını göz dolduran yapılarına ve doğal güzelliklerine birer birer paylaştırmıştır.

İstanbul'un görülmeye değer bir yapıtı da Ayazma Camii'dir. Üsküdar ilçesinde bulunan Ayazma Camii, Sultan lll. Mustafa tarafından Mehmet Tahir Ağa'ya yaptırılmıştır. İsmini ise yanında bulunan Ayazma Sarayı'ndan almıştır. Caminin üç kapılı avlusu vardır ve merdivenle çıkılır. Caminin doğusunda İtalyan çiniler yer almaktadır.

Gidip görülesi bir yapıt olan Ayazma Camii aynı zamanda fotoğraf karelerini süsleyen sıcak bir mimariye sahiptir. İstanbul gezinizde Ayazma Camii gezinizden önce harika bir gezi planı hazırlayıp bu camiyi de listenize eklemeyi unutmayın. Bu bölgede bulunan Altunizade Camii\'ni ve Millet Parkı\'nı da listenize dahil edebilirsiniz.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Büyük Çamlıca Tepesi, turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Denizden 268 metre yükseklikte yer alan Büyük Çamlıca Tepesi'nde Nurbaba Tekkesi ve TV verici kuleleri bulunmaktadır.

Restore edilip yenilendikten sonra halka açılan tepe, doğal manzarası eşliğinde ve tertemiz havasını içinize çekerek sakini huzurlu zamanlar geçirebilirsiniz.

Özellikle yerli turistlerin uğrak yeri olan Büyük Çamlıca Tepesi'ne boş vakitlerde gidip ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. İstanbul'un tepeden izlemek aynı zamanda gözlerinizi dolduracak.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un Üsküdar semtinde bulunan Selami Ali Camii, 1967 yılında halkın yardımlarıyla yapılmış ve aynı yıl ibadete açılmıştır.

Yakın bir tarihte yapılmış olsa da yıllara meydan okuyacağını sağlam mimarisiyle gösteren Selami Ali Camii'nin 750 cemaat kapasitesi vardır. Mimarı Ömer Kirazoğlu'dur. Camiye ulaşım oldukça kolaydır. Selami Ali Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi üzerindedir. Selami Ali Camii, betonarma bir yapı olup; kubbesi kurşun kaplamalıdır.

Eğer dini yapıları gezmekten keyif alıyorsanız Selami Ali Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. Üsküdar'da bulunan Şemsi Paşa Külliyesi, Valide Atik Camii ve Florence Nightingale Müzesi gezi yerleriniz arasında olabilir.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Bir aşk hikayesinin mimari sanata döküldüğü Mihrimah Sultan Camii, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'a aşkını şifrelerle anlatan Mimar Sinan'ın deneme eserlerinden biridir. Cami Üsküdar iskele meydanında olup, şimdiki genç grupların adeta buluşma noktasıdır. Aynı zamanda külliye özelliği taşıyan Mihrimah Sultan Camii'nde medrese, imaret, tabhane, sıbyan mektebi, çeşme ve kervansaraydan oluşmaktadır.

Mimar Sinan'a bu camide Mihrimah'ın kelime anlamı ilham olmuştur. İsmi güneş ve ay anlamına gelen Mihrimah Sultan'ın doğduğu gün yani 21 Mart tarihinde özellikle görülmesi gerekir.

Mihrimah Sultan Camii'yi bir de Edirnekapı\'da yapmıştır Koca Sinan ve Mihrimah'ın adına yakışır olan camiler her yıl 21 Mart tarihinde yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde Edirnekapı'daki caminin tek minaresi ardından güneş batarken, Üsküdar'daki caminin ardından ise ay doğar aynı anda. Akıllara ziyan iki Mihrimah Sultan Camii, platonik bir aşığın sanat eseridir.

Mimar Sinan\'ın diğer eserlerini incelemek için Mimar Sinan Eserleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Üsküdar'daki Ünalan Mahallesi'nde bulunan İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi, 2000 metrekarelik bir kapalı alanda kurulmuştur.

Sürekli olarak sanatseverlerle buluşan sergide, birçok sanatçının eserleri bulunuyor. Müzenin ilk katında özgün baskı atölyesinde üretim ve çalışmalar devam ediyor. İkinci katta ise Heykeltıraş olan Ali Teoman Germaner'in heykelleri ziyaretçileri bekliyor.

İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi'nin üst katında ise çok amaçlı bir salon bulunuyor. Çamlıca Tepesi'nin eteklerinde bulunan İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi'ni Üsküdar'da bulunduğunuz bir gün ziyaret edebilirsiniz.

Şakirin Camii, Mihrimah Sultan Camii ve Fethi Paşa Korusu Üsküdar'da geçireceğiniz vakitlere dahil edebileceğiniz yerlerden birkaçıdır.

 • Tarihi Yerler
İstanbul'un o eşsiz boğazını süsleyen önemli bir yapıt olan Kız Kulesi, Topkapı Sarayı Müzesi ile yıllardan beri bir dost gibi birbirlerini kollarlar.

Üsküdar'ın Salacak mevkiinde bulunan Kız Kulesi, herkesin bildiği efsaneleriyle hala ayaktadır. Yapımı hakkında birçok kaynak farklı bilgiler vermektedir. Kimi kaynaklara göre bu eşsiz yapı İ.Ö. 5. yüzyılda boğazın güvenliği yapılmıştır.

İstanbul'a şiirsel bir hava, romantik bir mekan özelliği oluşturan Kız Kulesi, bir dönem fener olarak kullanılmıştır. Özel bir şirket tarafından kiralanan kule, çevresini süslemeye devam ediyor ve hala küçük bir feneri, kule platformunda barındırıyor. Salacak'tan kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz müthiş Kız Kulesi'ne gidip boğazın tüm çevresindeki tarihi yapıları ve güzellikleri görüp yanınızdaki özel insanla romantik dakikalar geçirebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Bir Rum Ortodoks kilisesi olan Ayios Panteleimon Kilisesi, Kuzguncuk'un doğal güzelliği arasındaki tarihi mekanlarından biridir.

İcadiye Caddesi üzerindeki Ayios Panteleimon Kilisesi, 1872 yılında Nikola Ziko tarafından tasarlanıp yapılmış, 1892 yılında da ibadete açılmıştır. Kilisenin çan kulesi 1911 yılında eklenmiş olup, Andon Hüdaverdioğlu tarafından yaptırılmıştır.

Kuzguncuk'un birbirinden güzel isimlere sahip olan sokaklarında gezerken, Ayios Panteleimon Kilisesi mutlaka karşınıza çıkacak. Muazzam mimarisi ve iç dekorasyonuyla da kesinlikle beğeninizi kazanacak.

 • Tarihi Yerler
İnşa edilen camilere nazaran daha farklı bir mimariye sahip olan Şakirin Camii, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunmaktadır.

Yapıldığı ilk dönemlerde mimarisiyle tartışma konusu olan cami, Türkiye'nin en modern camisi olarak nitelendirilmektedir. İstanbul'daki dini yapıları ziyaret ettiğiniz bir gün, Şakirin Camii'ni gezinize mutlaka dahil etmelisiniz. Cami, Şakirin ailesi tarafından yaptırılmıştır ve Karacaahmet Mezarlığını'nın girişinde bulunmaktadır. Hüsrev Taylan tarafından yapılan caminin iç dekorasyonunu ise Zeynep Fadıllıoğlu gerçekleştirmiştir. Toplam inşaat alanı 10.000 metrekaredir olan Şakirin Camii, 500 kişilik kapasiteye sahiptir.


Şakirin Camii'ni gördüğünüzde diğer dini yapılardan farklı olduğunu anlayacaksınız. Dini bir yapının modernize edilmiş hali sizleri fazlasıyla etkileyecek. Üsküdar'da gezilecek yerleri merak ediyorsanız; Ayşe Sultan Çeşmesi'ni, Adile Sultan Kasrı'nı, Mihrimah Sultan Camii'ni ve Fethi Paşa Korusu'nu ziyaret etmenizi öneririz.

Üsküdar Gezilecek Yerler

İstanbul Boğazı'nın seyri için Üsküdar'ı tercih edebilirsiniz.

Üsküdar Gezilecek Yerler Üsküdar, İstanbul'un en merkezi ve gelişmiş ilçelerindendir. Anadolu Yakası'nda sahil şeridi boyunca uzanır. Karşısında Beşiktaş ilçesi bulunur.

Üsküdar' gezmeye sahil şeridinden başlayabilirsiniz. Üsküdar denilince akla gelen ilk yapı kuşkusuz ki Kız Kulesi'dir. Tarih boyunca pek çok şaire, yazara ve ressama ilham kaynağı olmuştur Kız Kulesi. Buraya Üsküdar sahilinden kalkan ring seferler ile ulaşılabilir. Uzaktan görmesi ise ayrı bir keyiftir. Bunun için Üsküdar sahilini veya Harem sahilini tercih edebilirsiniz.

Kuleli Askeri Lisesi, Üsküdar'da sahil şeridinde yer alan ve Beşiktaş'tan bile rahatlıkla görülebilen oldukça heybetli ve tarihi bir yapıdır. Bu yapıyı da mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Kiliseler, Sinagoglar: Üsküdar'da ayrıca Müslüman olmayan halkın tarih boyunca inşa ettiği başka pek çok ünlü ve görkemli ibadet yeri bulunmaktadır. İbadet mekanlarının bir bölümünü ise kiliseler oluşturur. Ayios Panteleimon Kilisesi, Ayios Yeoryios Kilisesi, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, İlya Profiti Rum Ortodoks Kilisesi ve Beth Yaakov Sinagogu bu yapılardan sadece birkaçıdır.

Camiler: Bölgede çok eski dönemlerden bu yana çok fazla Müslümanın yaşaması camilerin sayısının da fazla olmasını sağlamıştır. Farklı dönemlere ait olan tarihi camiler ise şöyle; Üryanizade Camii, Ahmediye Camii, Selami Ali Camii, Şemsi Paşa Külliyesi, Aziz Mahmut Hüdayi Camii, Valide Atik Camii, Altunizade Camii, Beylerbeyi Camii, Ayazma Camii, Mihrimah Sultan Camii. Tarihe meydan okuyan ve küçük restorasyonlarla sağlamlığını koruyan bu tarihi camiler Üsküdar gezinize dahil olabilir.

Müzeler: Üsküdar'ın en çok ziyaret edilen gezi alanlarını müzeler oluşturuyor. Bölgenin en ilgi gören müzeleri arasında Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Sabri Artam Vakıf Otomobil Müzesi, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi ve Florence Nightingale Müzesi bulunuyor. Üsküdar'daki müzelerin ortak özelliği ise tüm yaş grubuna hitap ediyor olması.

Kasırlar, Korular, Köşkler: Sahil kıyısı boyunca uzanan Üsküdar'da birçok köşk, kasır ve koru gezmek de mümkündür. Denize karşı sıralanmış yalılar, yeşillikler arasına gizlenmiş korular mutlaka gezi listenizde yerini almalı. Kıbrıslı Yalısı, Kont Ostrorog Yalısı, Mahmud Nedim Paşa Yalısı, Abud Efendi Yalısı, Edib Efendi Yalısı, Sadullah Paşa Yalısı, Fethi Ahmet Paşa Yalısı, Vaniköy Yalısı, Adile Sultan Kasrı, Fethi Paşa Korusu, Mihrabad Korusu ve Çamlıca Köşkleri de gezmenizi önerdiğimiz diğer mekanlar arasında…

Parklar: Sadece gezmek ve keşfetmek için değil, güzel bir spor ve yürüyüşler için de ideal bir ilçedir Üsküdar. Yemyeşil parklarında oturup dinlenebilme, kitap okuma ve spor yapma lüksüne de sahipsiniz burada. Bir hafta sonunuzu Üsküdar'da yer alan Doğancılar Parkı'nda ve Millet Parkı'nda değerlendirebilirsiniz.

Hamamlar: Türk hamam mimarisinin en güzel örnekleri arasındaki Valide Atik Hamamı ve Beylerbeyi Hamamı da Üsküdar'ın sınırları içerisindedir. Farklı tarihlerin izlerini gözlemeyebileceğiniz bu hamamların da listenizde olmasını öneririz.

Üsküdar'ı kuşbakışı seyredebileceğiniz en keyifli noktası Büyük Çamlıca Tepesi'dir. Buradan İstanbul'un tarihi ve doğal atmosferine karşı huzurlu ve keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Üsküdar gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Valide Atik Hamamı
Valide Atik Hamamı

-

Yakında bu da yıkılır

Yakında bu da yıkılır, zaten bir şey bırakmadılar.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kuleli Askeri Lisesi
Kuleli Askeri Lisesi

-

Harika bir tarih

Harika bir okul, harika bir tarih ve gurur vesilesi. Gezip görmeyi çok isterdim. Kim bilir kimler geldi, kimler geçti bu şanlı okuldan. Bizim gurur duyduğumuz Türk subaylarımız ve askerlerimiz Allah sizi ve okulunuzu korusun. Sizi vatana bağışlasın.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Beylerbeyi Hamamı
Beylerbeyi Hamamı

-

Beylerbeyi Hamamı

Beylerbeyi Hamamı hakkında bilgi istiyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Selimiye Kışlası
Selimiye Kışlası

-

Selimiye Kışlası

Geçende bir asker arkadaşımızı ziyarete gittim. Ve her seferinde önünden geçtiğim Selimiye Kışlası'na aslında hiç dikkat etmediğimi fark ettim. Oldukça güzel ve heybetli bir yapısı var. İçeriye doğru pek giremesem de, ziyaret odalarından gördüğüm kadarıyla oldukça geniş ve güzel. :) Orada bulunan asker arkadaşımın dediğine göre, "bu manzarada nöbet tutmak paha biçilemez". Ne büyük şans değil mi? :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Şakirin Camii
Şakirin Camii

-

Şakirin Camii

Çok beğendim teşekkürler. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Beylerbeyi Camii
Beylerbeyi Camii

-

Beylerbeyi Camii

Rüyamda gördüm. Çok merak ediyorum, gidip görmek isterim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kız Kulesi Feneri
Kız Kulesi Feneri

-

Kız Kulesi Feneri

Çok güzel, çok işime yaradı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kız Kulesi
Kız Kulesi

-

Özlem Borhan tarafından...

Çocukluğumdan beri adına yazılan her ayrı efsane beni heyecanlandırır. Her gittiğimde farklı bir duygu hisseder, "İstanbul böyle de güzel olunmaz ki" derim...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)